Metabo HPT 18V MultiVolt™ Brad Nailer + Impact Driver Combo Kit, KC18DEXQD
★★★★★ 4.4 56 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by monikanitkowska.pl
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The 18V MultiVolt Cordless 2-Piece Combo Kit (model - KC18DEXQD) is designed for a wide variety of drilling, fastening, and nailing. This combo kit includes the 18V MultiVolt Cordless Brushless Impact Driver Kit (WH18DEX) and 18V MultiVolt 18-Gauge Compact Brad Nailer (NT1850DG). The 18 Volt Impact Driver is a powerful, yet compact addition to the 18V MultiVolt system. At only 4.72" in length and just 2.0 lbs, this impact driver has the power to drive stubborn screws and bolts, and can do so in tight spaces. With 1549 in-lbs of torque, up to 3100 RPM and 3400 impacts per minute. Throw in a built-in LED light and an extremely ergonomic design and you have an impact driver with the power, quality and design that users have come to expect. The 18V MultiVolt 18-Ga Cordless Brad Nailer will meet the expectations of both the DIYer and the Pro. This cordless brad nailer allows you to work wherever you need without the need for a loud compressor or hoses. This cordless brad nailer has the power to drive up 2" 18-Ga brads and the 2.0Ah 18V battery with fuel gauge that lets you drive up to 700 brads per charge. It features Metabo HPT's unique Low maintenance Mechanical Spring Drive System. With this type of power and run time, you can complete your job on time without needing to stop for battery changes. The 18V MultiVolt Cordless 2-Piece Combo Kit (KC18DEXQD) is part of the expanding MultiVolt System of 18-Volt and 36-Volt power tools from Metabo HPT. Go lighter with 18V batteries or go longer with the unique MultiVolt battery that works on both 18V and 36V tools to double your runtime for up to 8.0Ah of runtime per charge for more power. MAKE. MOVE. GO
  • COMBO KIT INCLUDES: 18V MultiVolt Cordless Brushless Impact Driver Kit (WH18DEX) and 18V MultiVolt 18-Gauge Compact Brad Nailer (NT1850DG)
  • 18V MULTIVOLT IMPACT DRIVER: 4.72" in length, 2.0 lbs, 1,549 in-lbs of torque, up to 3,100 RPM, and 3,400 impacts per minute, LED light and an extremely ergonomic tool body.
  • 18V MULTIVOLT 18-GAUGE BRAD NAILER: 2" 18-Ga brad nails and the 2.0Ah 18V battery with fuel gauge lets you drive up to 700 brads per charge, unique low maintenance Mechanical Spring Drive System.
  • POWERFUL BRUSHLESS MOTOR: Produces up to 1,549 in-lbs of turning torque, 3,100 RPM and 3,400 IPM for maximum driving handle tough jobs
  • LIGHTWEIGHT: Only 2.0 lbs reduces fatigue during extended or elevated use
  • GO COMPACT: At just 4.72" in length this impact driver can go where others can't
  • LONG LASTING: 700 nailer per charge with included 2.0Ah 18V battery with fuel gauge
  • MECHANICAL SPRING: Provides power to drive up to 2" brad nails
  • SINGLE SEQUENTIAL: Releases single nail with each pull of the trigger
  • LOW CENTER HEIGHT & LIGHTWEIGHT: Fits in tight spaces and only weighs 5.5 lbs
UPC 717709029811
Torque 1549 Inch Pounds
Voltage 18 Volts
Amperage 2 Amps
Brand Name Metabo HPT
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 5.5 Pounds
Battery Type Lithium Ion
Manufacturer ‎‎Koki Holdings America, Ltd
Model Number KC18DEXQD
Power Source Battery Powered
Item Type Name Combo Kit
Number of Batteries 2 AAA batteries required. (included)
Manufacturer Part Number KC18DEXQDM
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
56 ratings | 23 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (45)
4 stars
5% (3)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (6)